Tematikus nap – Luther Mártonnal ismerkedtek a hittanosok

Tematikus nappal zárták a Győr-Ménfőcsanaki Petőfi Sándor Általános Iskolába járó evangélikus hittanos diákok a tanév első két hónapját. Az ősziszünetet megelőző utolsó hittanórán Pongrácz Máté lelkész segítségével játékos, kreatív formában ismerkedhettek meg a diákok Luther Márton életéve, munkásságával és egyháztörténeti jelentőségéve.

Világszerte október 31-én ünneplik a reformáció napját, ugyanis ezen a napon függesztette ki Luther Márton a wittenbergi vártemplom ajtajára a híres „95 tételnek” nevezett dokumentumát. Luther tettét a protestáns reformáció kezdeteként tartják számon, hiszen olyan fontos témákat érint a „95 tétel” mint a bűnbánat, vagy a bűnbocsánat.

Luther Márton a szász választófejedelemség bibliamagyarázó professzora, német ágostonrendi szerzetes 1517. október 31-én függesztette ki a wittenbergi vártemplom kapujára 95 pontba foglalt téziseit, amelyeket a katolikus egyház megreformálása érdekében tett közzé. Luther téziseiben elutasította a búcsúcédulák árusítását, elítélte a búcsú gyakorlatát, illetve a búcsúval való visszaéléseket, bírálta a bűnök pénzzel való megváltását.

Luthert a pápa kiátkozta és kiközösítette. Ezt követően Luther Bölcs Frigyes szász választófejedelem védelme alatt élt Wartburgban, ahol 1522-ben lefordította németre az Újszövetséget. Nézetei hosszas harcok árán utat törtek és az általa vezetett új irányzat lett az evangélikus vallás alapja.

Erről és sok érdekességről láthattak és hallhattak beszámolót a gyermekek a hittanórán, majd saját maguk is készíthettek apró tárgyakat, rajzokat, melyek a reformáció üzenetét hordozták.

A második osztályos gyermekek többek között saját vártemplom kaput készítettek, hogy így ismerhessék meg a történelmi esemény fontos helyszínét.