Elfelejtett jelszó?

Február

Nemrég akadtam rá Lackfi János kortárs költő honlapjára. Egy vers miatt kerestem fel az internetes oldalt. A címe: Bújócska. Rég olvastam kortárs költő tollából ilyen egészséges nyelvezetű, egyszerű de mély értelmű – ráadásul – istenes verset. Szeretettel ajánlom azt is a Kedves Olvasó figyelmébe. Kedvcsinálóként pedig egy kis írás idéznék tőle. Csak, hogy elmerengjünk mi is, mi mindenen töpreng egy kortárs költő. A világ mégsem olyan rossz, mint sokan gondolják....

„Tudod, azért ez durva, ha belegondol az ember. Persze a legtöbb ember önvédelemből bele se gondol. Olyan jól hangzik, hogy Jézus azért jött, hogy minden embert megváltson, de itt a “minden ember” kifejezés mögé értelemszerűen középosztálybeli családot gondolunk kifésült, kimosdatott gyerekekkel, csini házzal, karácsonyfával, mindennel. Akik “ajjan szépen élünk”, templomba járunk, és igyekszünk megválogatni a szavainkat. Pedig a minden ember – az minden ember, a tetkós, kigyúrt kopaszra borotvált fejű troll, az eleven butikként billegő plazacica, a nagyon büdös, mocskosul káromkodó hajléktalan, a saját béltartalmában fetrengő, belőtt huszonéves. Szóval mindenki, akit nem szeretnél látni a templomban, sőt, ha valami keresztelő vagy esküvő besodorja, már a bénázásuk égbe kiált. Fordítva vetik, ha vetik a keresztet, nem énekelnek, rosszkor állnak fel és ülnek le, a nép válaszait nem ismerik. A katekizmust meg nyilván még annyira sem. Azt se tudják, hol vannak. Hiszen minálunk a hit megszokott bútordarab, tologatjuk, hol mutat jobban, előszedjük rendszeresen, porolgatjuk, kellemesen elimádkozgatunk. De mikor éltük át utoljára a “mélységből kiáltó”, iszonyú erejű sóvárgást Isten után, aki, úgy érezzük, elhagyott? Egy ilyen lendület többre visz talán, mint egy egész, langyosan odaadott keresztény élet. Síugró versenyt biztosan nem nyerhetünk úgy, hogy sok kicsit ugrálunk a léccel egy helyben. Szóval durva. Még belegondolni is. Így hát többnyire nem gondolunk bele.”